Nie da się ukryć, że szukanie pracy to często długi i monotonny proces. Często się mówi, że bez znajomości nie znajdziesz pracy. Czy to prawda? Czy dobrą pracę można znaleźć tylko po znajomości? W tym artykule poznasz odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Dzięki za polecenie, ale nie skorzystamy

Często osoby pracujące w danej firmie polecają działom hr zatrudnienie swojego znajomego. Nie da się ukryć, to bardzo ułatwia otrzymanie zaproszenia na rozmowę, kiedy firma dostaje dziennie dziesiątki CV i dzięki poleceniu trzyma konkretną aplikację w ręce. Jeśli polecony kandydat posiada doświadczenie i umiejętności pożądane na danym stanowisku, ma sporą szansę. W innym przypadku, rekruter nie odezwie się do tej osoby.

Znajomości się przydają

Nie warto unikać ludzi, ponieważ często firmy nie zamieszają ogłoszeń i o ofercie dowiadujemy się przypadkowo podczas rozmowy ze znajomym, który tam pracuje. Szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia, warto mówić innym o tym, że szukamy pracy i prosić o kontakt, gdyby było wolne stanowisko pracy.

Rozsądne podejście

Oprócz zaangażowania znajomych istotne jest nasze działanie w postaci przesyłania aplikacji i dbania o nasz wizerunek w sieci. Czasami wystarczy wyrazić np. udział w kolejnych rekrutacjach i rekruter z agencji odezwie się do nas sam, jeśli akurat znajdzie się wolne stanowisko.

Czasem nie potrzeba znajomości

Jeśli ktoś ukończył naprawdę prestiżowe studia, zna perfekcyjnie angielski i jakiś niszowy język, może przebierać w ofertach, o ile oczywiście szuka w dobrym miejscu. W małej wiosce raczej nikt nie potrzebuje eksperta mówiącego po chińsku. Także posiadanie pożądanych umiejętności mocno zwiększa nasze szanse. Wielu pracodawców szuka np. stolarzy i często nie wymagają CV, jeśli skończyłeś szkołę zawodową w tym kierunku i odbywałeś praktyki, czasem wystarczy po prostu odwiedzić firmę i porozmawiać z szefem.

Szukanie na własną rękę jest często pracochłonne, ale jeśli zadbamy o nasz wizerunek w sieci, profil na portalach branżowych, możliwe jest znalezienie dobrej posady. Znajomi mogą nam pomóc, ale to nie jest jedyny sposób szukania pracy.