W poniższym artykule wyjaśnimy sobie, czym są negocjacje biznesowe dwóch typów – polichronicznego oraz monochronicznego.

Zaczniemy od pierwszej, czyli polichronicznej. Tutaj głównym aspektem jest to, co jest ważniejsze – dobre stosunki międzyludzkie czy tez punktualność. W polichronicznej liczą się nasze relacje, a zatem patrzymy na ludzi i czas z dużym zrozumieniem. Najważniejsze, by grafik był elastyczny oraz by to negocjacje dostosowały się do ludzi, a nie ludzie do negocjacji. Jako, że szanujemy wzajemnie nasz czas, to i spotkania są często przerywane. Niektórzy mają przecież inne zajęcia, na które również muszą się udać.

W monochronicznej wygląda to, jak się domyślacie, na odwrót. Tutaj najważniejsze jest trzymanie się grafiku oraz punktualność. Nie ma zrozumienia dla osób spóźnialskich. Harmonogram i terminy są poważnie traktowane, nie wolno omijać spotkań, ani też ich przerywać. Jeżeli już spotkanie zostanie z jakiegoś powodu przerwane to musi być ku temu naprawdę ważna przyczyna.