Dobry negocjator musi być konkretną osobą – o pewnych predyspozycjach osobowościowych, które pozwolą mu z powodzeniem wykonywać jego zawód. Jakim powinniśmy być zatem człowiekiem, by móc zajmować się tą dziedziną?

Przede wszystkim winniśmy być skłonni do życia w niepewności, lubić to. Nie możemy bać się negocjacji – powinniśmy cieszyć się na samą myśl, że do nich dojdzie, i nie przejmować się ich wynikiem. To, czy będzie to sukces, czy tez porażka, nie może spędzać nam snu z powiek. Najważniejsza jest zdolność do akceptacji tego, nad czym nie jesteśmy i nigdy nie będziemy w stanie zdobyć całkowitej kontroli.

Ważne jest to, czy lubimy rywalizację, współzawodnictwo. Osoby, które lubią konkurować, pragną zwycięstwa w negocjacjach. A wiadomo, im bardziej czegoś pragniemy, tym większa szansa że uda nam się to uzyskać. Osoba która lubi współzawodnictwo uwielbia grać – właśnie dlatego negocjacje traktuje jak czystą przyjemność i jest w tym dobra. Dobry negocjator nie potrzebuje również poczucia, że jest się przez wszystkich lubianym – nie obchodź go konflikt.