Prawdą jest, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pancernych rolet zewnętrznych. Prawdą jest również to, że jest kilka typów takich rolet i czasem trudno wybrać ten najlepszy. W niniejszym artykule opowiemy, czym dokładnie są rolety nadstawne i dlaczego warto zwrócić na nie swoją uwagę.

Rolety zewnętrzne a bezpieczeństwo

Wpierw jednak warto zauważyć, że rolety zewnętrzne – o ile pochodzą od sprawdzonego producenta – są zdroworozsądkową decyzją bez względu na ich ostateczną formę. Rolety nadstawne nie są wyjątkiem. Otóż profile, pancerze i systemy rolujące są dzisiaj tak zaprojektowane, że stanowią bodaj najlepszą formę ochrony okien i drzwi w domach jednorodzinnych, restauracjach czy sklepach w centrum miasta.

Rzecz w tym, że mimo lekkości i minimalistycznego wyglądu, roleta montowana na zewnętrznej części ramy okiennej będzie bardzo trudna do spenetrowania przemocą. Potencjalny złodziej zastanowi się kilka razy, zanim choćby spróbuje swych sił z takim pancerzem. Jego konstrukcja w połączeniu z precyzyjnie wyselekcjonowanymi materiałami stanowi barierę, której bez ciężkiego sprzętu po prostu nie da się wygiąć. Dla złodzieja oznacza to więc dość poważny problem. Problemu natomiast nie będą mieli właściciele lokalu, którzy do obsługi rolety zewnętrznej potrzebują jedynie pilota. Od wewnątrz budynku można też zwinąć pancerz ręcznie lub z pomocą prostych mechanizmów elektrycznych. W każdym razie nikt się przy tym nie spoci, w przeciwieństwie to złodzieja…

Jakie zalety mają rolety nadstawne?

Rolety nadstawne mają zalety przede wszystkim estetyczne. W porównaniu do innych kategorii rolet, tego typu mechanizmy są tak minimalistyczne, jak to tylko możliwe. Są niemalże niewidoczne i na pierwszy rzut oka można je niekiedy pomylić ze zwykłymi żaluzjami. Otóż skrzynka rolety nadstawnej znajduje się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą elewacji budynku. Prowadnice pancerza natomiast są montowane bezpośrednio na ramie okiennej. Oznacza to, że cały system jest niemalże stuprocentowo zintegrowany z oknem.

Jeśli chodzi o gabaryty, rozmiar skrzynki rolety nadstawnej musi być ściśle dopasowany pod ramę okna. To samo dotyczy sytuacji, gdy chce się w ten sposób zabezpieczyć drzwi przesuwne trzyczęściowe. Logiczne jest wówczas, że rolety nadstawne muszą być wystarczająco szerokie, aby spełniać swoje funkcje. Na szczęście nie powinien to być kłopot  dla szanującego się producenta rolet.

Montaż rolety nadstawnej

O ile umieszczenie rolety zewnętrznej bezpośrednio we wnęce okiennej daje wyśmienity efekt estetyczny, o tyle wiąże się to z tym, że taką instalację trzeba zaplanować na bardzo wczesnym etapie budowy obiektu. Jeśli natomiast mowa o budynku już istniejącym, trzeba liczyć się z konkretnym przedsięwzięciem remontowym. Poza tym, decydując się na rolety zewnętrzne nadstawne, należy mieć świadomość, że w przypadku wymiany stolarki okiennej, trzeba temat skonsultować pod kątem obecnych rolet właśnie.

Tak, tego rodzaju instalacja niesie ze sobą kilka wyzwań. Ale sprawna organizacja i przemyślane decyzje pozwolą na bezproblemowe rozwiązania. Rolety nadstawne okażą się wówczas bardzo wynagradzającym pomysłem.

Podsumowanie

Choć rolety elewacyjne mocowane bezpośrednio na ścianie budynku mają mniej wymagający proces montażu, nie dają takiej satysfakcji wizualnej co rolety nadstawne. Poza tym warto nadmienić, że skrzynka rolety schowana pod elewacją dodatkowo wzmacnia walory antywłamaniowe instalacji. Złodzieje musieliby się w końcu pokusić o rozbiórkę ściany, aby dobrać się do samej skrzynki. Nie ma co im tego zadania ułatwiać, prawda?