W życiu codziennym każdy z nas może natknąć się na wiele sytuacji, w których konieczne jest skorzystanie z usług notarialnych. Warto zatem wiedzieć, gdzie można szukać takiej pomocy i w jakich przypadkach jest ona potrzebna.

 

Obecnie notariusze Kartuzy to przede wszystkim osoby, które w razie potrzeby mogą udzielić nam porad prawnych. Jak wiadomo, przepisy prawne obowiązujące w Polsce w wielu przypadkach są bardzo zawiłe. Często możemy znaleźć się w sytuacji, w której samodzielnie nie jesteśmy w stanie podjąć korzystnej dla siebie decyzji. Z porad prawnych często korzystają szczególnie firmy. Niestety, tego typu problemy nie są niczym rzadkim w życiu zawodowym przedsiębiorców. Oprócz tego notariusz jest potrzebny na przykład przy sporządzaniu testamentu. Osoba taka musi być obecna przy sporządzaniu tego dokumentu i poświadczyć o jego autentyczności. W przeciwnym wypadku testament nie będzie miał realnej mocy prawnej i nie będzie mógł być zrealizowany po odejściu jego autora. Samo odczytanie testamentu w obecności wszystkich spadkobierców również musi odbyć się z notariuszem.

Notariusz jest również osobą, która pomoże nam w sporządzeniu wszystkich dokumentów które mają posiadać moc prawną. Mogą to być wszelkiego rodzaju akty własności, umowy kupna czy sprzedaży oraz wszelkiego rodzaju oświadczenia. Takie dokumenty są potrzebne w najróżniejszych sytuacjach; często wymagają ich niektóre urzędy. Są również niezbędnym elementem zawierania umów pomiędzy osobami prywatnymi czy instytucjami.