Plastikowe karty

Prawie każdy dorosły Polak, posiada w swoim portfelu chociaż jedną kartę bankową. Niektórzy mają ich nawet kilka. Czy jednak wiesz, jakiego rodzaju karty możesz używać? Karta debetowa a karta kredytowa – czy to to samo? Oczywiście, że nie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice, zapoznaj się z dalszymi częściami niniejszego artykułu.

Karta debetowa i kredytowa

Karta kredytowa pozwala na wzięcie kredytu w banku. Kredyt ten może zostać przeznaczony na dowolny cel. Środki udzielone nie są jednak dostępne na koncie osobistym, pozostają właśnie na karcie kredytowej. Limit jest w odnawialnej formie, jeśli wiec spłacisz zobowiązanie, możesz znowu korzystać ze środków karty kredytowej.
Karta debetowa wiąże się z kontem osobistym, i jest wydawana właśnie do tego konta. Płacąc tego rodzaju kartą, klient płaci środkami, które zgromadził na swoim koncie.
Płatność kartą kredytową i debetową odbywa się w ten sam sposób, można z nich korzystać w miejscach, w których istnieje możliwość płatności kartą. Również zakupy w formie internetowej są możliwe zarówno przy użyciu karty debetowej, jak i przy dokonywaniu płatności kartą kredytową.

Opłaty i koszty

Wydatkiem, który wiąze się z posiadaniem tego typu kart, jest opłata za jej wydanie. Zazwyczaj można wnieść opłatę roczną albo płacić regularnie, co miesiąc. Korzystanie z tego typu kart może być darmowe, trzeba jednak pamiętać o tym, aby sumiennie i terminowo spłacać zobowiązania, które zostały zaciągnięte przez posiadacza karty.
Warto wnosić opłaty w terminie, ponieważ niestosowanie się do ustaleń, niesie ze sobą przykre konsekwencje. Poza oprocentowaniem kredytu na karcie, prawdopodobnie zostaną również naliczone odsetki karne.
Aby otrzymać kartę debetową, nie trzeba spełniać szczególnych wymagań. Często jest ona wydawana klientowi, gdy otwiera rachunek w banku. Jeśli chcesz korzystać z karty kredytowej, musisz wykazać swoją zdolność kredytową i złożyć stosowne wnioski o wydanie takiej karty.