Zależy ci na zdrowiu i sprawności fizycznej? Zacznij prowadzić odpowiedni tryb życia. Właściwe odżywianie oraz regularne ćwiczenia fizyczne są podstawą zdrowego stylu życia. Jak zacząć trening? Czy suplementy albo odżywki są ci niezbędne? Sprawdź polecane porady dla osób początkujących.

  1. Po pierwsze – podnieś się z kanapy
  2. Praca samodzielna albo z trenerem

Po pierwsze – podnieś się z kanapy

Jeśli już podjąłeś decyzję o tym, że zaczniesz regularnie ćwiczyć, najważniejsze jest… trzymać się tej decyzji. Obietnice, że zaczniesz od jutra, od poniedziałku czy od soboty nie znaczą wiele. Jeśli chcesz rozpocząć trening, zacznij jeszcze dzisiaj. Poświęć chociaż 10-15 minut na krótki trening wieczorem. Na początku może być trudno, ale nie poddawaj się – najważniejsze, to wyrobić w sobie nawyk regularnych ćwiczeń. Zobaczysz, że z czasem, w miarę kolejnych treningów, nawet najtrudniejsze obecnie ćwiczenia staną się znacznie łatwiejsze.

Praca samodzielna albo z trenerem

Co jest lepsze – samodzielna aktywność, bieg, fitness w zaciszu domowym, czy też profesjonalny trening na siłowni pod okiem specjalisty? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, wszystko bowiem zależy od kilku czynników, m.in. finansowych, czasowych, a także twojego charakteru. Zaletą ćwiczeń z trenerem jest to, że profesjonalista przeanalizuje twój przypadek, obecne możliwości oraz cel, który chcesz osiągnąć, a następnie dobierze specjalnie dopasowane ćwiczenia. Udzieli również porad, w jaki sposób ćwiczyć prawidłowo. Posłuży również fachową poradą, pomagając ci dobrać odpowiednie suplementy albo odżywki. Ćwiczenia z trenerem na siłowni albo zajęciach fitness to też polecane rozwiązanie dla osób, które potrzebują zewnętrznej motywacji. Nie wszyscy (zwłaszcza na początku przygody ze sportem) mają tyle siły, chęci i samozaparcia, by codziennie „zebrać się” w sobie, rozpocząć trening w domu albo bieg w parku. W takim przypadku obowiązek wybrania się na zajęcia sportowe w konkretnym dniu i o określonej godzinie jest swego rodzaju motorem napędowym, zmuszającym niejako do ćwiczeń.

Jeśli natomiast nie lubisz ćwiczeń w większej grupie albo źle się czujesz, kiedy inni obserwują twoje ćwiczenia, polecanym rozwiązaniem jest trening samodzielny. Możliwości w tym zakresie jest wiele. Szczególną popularnością od kilku lat cieszy się bieganie. Już nawet krótki bieg wpływa dobroczynnie na zdrowie, pomagając zgubić zbędne kilogramy, kształtować sylwetkę, dotlenić organizm czy wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. Polecane są również samodzielne ćwiczenia w domu. Aby je rozpocząć, wystarczy ci mata, wygodny strój do ćwiczeń oraz trochę wolnej przestrzeni na podłodze.